Ljeto nam zadnjih dana nešto hoće - neće, vrijeme se malo pokvari, zahladi i padne kiša, a već sutra dan evo nam natrag sunca i topline. Još uvijek je vruće, ali sunce više nije onako jasno i jako kao za pravih ljetnih dana, pravo ljeto je na izmaku, stiže bablje ljeto. Bablje ljeto je moje najdraže vrijeme u godini i tada najviše žalim što sam veći dio dana u zatvorenom prostoru i zapravo niti ne stignem uživati u tim lijepim danima. Zato su tu vikendi da to nadoknade.
I ovaj vikend sam započela sa subotnjom kavicom u gradu i odlaskom na Dolac. Iznenadio me Dolac, bilo je kišno, pomalo i prohladno i nimalo lijepo vrijeme, a plac je bio prepun povrća i voća. Pun boja, mirisa, atmosfere, ....., sve je bilo tu, ali obzirom na kišu koja je padala i kišobran koji je zauzeo jednu ruku, zatim pomalo i gurkanju između pultova i klupica i laganoj nervozi nisam dugo ostala. No dovoljno da kupim ono po što sam došla i da upijem sve što sam vidjela. A vidjela sam da se bliži jesen, grožđe, jabuke, bundeve, ........, čekajte ! ja želim još malo ljeta :) i zato ću se vratiti na jednu ljetnu priču i ljetno povrće kojega još uvijek ima i kojemu uživamo. Uvijek se nađe i koji komad koji ne možemo potrošiti sada, a možemo ga i želimo spremiti za kasnije.
Ova ljetna priča je počela prvi dan mog odmora u Dbk. Kao i uvijek kada dođem javljam se mojoj dragoj prijateljici M. , tu sam, vidimo se, ......., i onda se sutra dan vidimo. I ovaj put je bilo tako, ali na čvenku nismo bile same :) , M. je rekla : "stižem ti sa povrćem iz naše baštine " , i stigla je M. , a sa njom je stiglo i povrće.
Puno puta kada kupujem uzmem u ruku rajčicu, papriku, patliđan i bude mi žao kada ne miriše onako kako je nekada mirisalo, kada vidim kako divno izgleda ali zapravo nema neki okus, kada ih jedem pod nazivom "zdravo", a nisam sigurna koliko je baš zdravo i koliko je uopće prirodno dozrelo. Moja M. me prije par mjeseci razveselila sa informacijom da su ona i njezin muž odlučili dio zemlje koju imaju pretvoriti u vrt ili kako mi u Dbk kažemo "baštinu". Vrt je obično oko kuće, a baština je dalje od kuće. Tako je i sa njihovom baštinom. Na žalost, došla sam u vrijeme kada je suša već napravila svoje i kada baština nije bila u punom sjaju, nismo je stigli baš niti obići, ali ponos i veselje zbog baštine je tu. Vremenom će ovdje posaditi nešto više, sve na svoje mjesto i u svoje vrijeme. O tome se uči, ali najvažnija je volja, trud i vrijedne ruke, a toga ovdje ne manjka.
Djetinjstvo sam provela uz baštine koje su bile oko kuće u kojoj smo nekada živjeli tako da sam odrasla uz ono "idem u baštinu, navrati iz baštine" :) i navratili bi, na čašu vina sa didom i sa nešto voća i povrća koje mi nismo kod sebe imali za baku , uvijek dobro došli na dobrosusjedsku čašicu razgovora. Uobičajeno, uz dio zemlje koji je vaša baština nalaze se i baštine ostalih susjeda pa se često čuje "vidio sam ga jutros u baštini". Rano ujutro se u baštinu odlazi, obavi posao dok sunce jako ne izađe i vrati kući na ručak. Zatim se opet otiđe predvečer kada se još nešto malo napravi i obavezno zalijeva. U ljetnom vremenu kada nema kiše mora se zalijevati svakodnevno, bez dovoljno vode neće ništa narasti kako treba, a povrće će ostati gorkasto. I na kraju, sav rad i trud bude nagrađen uživanjem u plodovima iz vlastite baštine. Oni su svakako ukusniji i meni su uvijek bolji od kupovnih. K tome posebno ako dolaze iz baštine mojih dragih prijatelja. M. hvala ti još jednom !
Paradajzi ili pomadore, patliđani ili balančane, paprike i male zelene papričice ili poveruni.
Poveruni ! koje veselje je doma zavladalo kada smo ih ugledali. One su male, sipatične, vesele, zelene papričice. One su ukusne !
Poveruni su karakteristični za Dubrovački kraj, naći će se u mnogim baštinama , a zatim i na placi i na stolovima kao lijepa domaća hrana. Obično se ispeku , na malo ulja , uz malo češnjaka , pa se malo poškrope maslinovim uljem i gotovo :). Kako su maleni nije ih teško ispeći, stane ih dosta u tavu i lagano se okreću. Međutim, ja sam ih htjela malo dulje sačuvati i odlučili smo da ćemo ih staviti u maslinovo ulje. Mama se u tim razgovorima ozbiljno obratila sa: " Pa kako ne znate što sa njima , ovako ih je moja baba radila " :). Nasmijala nas je , ali je i maksimalno surađivala oko poveruna, kao i uvijek ispostavilo se da su naše bake jako dobro znale što i kako rade, a ja sam ih za svaki slučaj još jednom fotkala prije nego što smo ih krenuli "pospremiti":)
Poveruni u maslinovom ulju
(količine nisu određene, koliko poveruna toliko se odredi ostaloga)
- poveruni
- malo ulja
- češnjaka po želji (u receptu pišem češnjak jer se inače stavlja, a kako ga ja zbog alergije ne smijem u ovim poverunima ga nema)
- papar u zrnu
- maslinovo ulje / po želji se može staviti pola maslinovog i pola biljnog ulja odnosno najbolje je koristiti neko blaže maslinovo ulje
- Poverune oprati i osušiti.
- U tavu staviti malo ulja , zagrijati , staviti poverune i ispeći ih (standardno kao što se peku paprike). Po želji dodati i koji režanj češnjaka.
- Pečene poverune ohladiti i zatim slagati u čistu staklenku jedan na drugoga, mogu se malo i utisnuti.
- Dodati papra u zrnu po želji (neka uđe u staklenku između poveruna)
- Po želji dodati i koji režanj češnjaka
- Zaliti uljem koje će ulaziti među poverune i napuniti staklenku.
- Dobro zatvoriti i čuvati u frižideru .
I zatim, naravno, degustirati :)
Mi ih uglavnom poslužimo uz nareske, pršut , sir, domaći kruh i poveruni iz ulja. Finoooo..... :)
A nekada i onako "s nogu" , izvučemo iz ulja koji poverun, na komad kruha koji se fino natapa maslinovim uljem. Naravno, nakon toga čaša domaćeg vrnog vina.
Domaće je domaće :):)
Bože, Bože,... mislim se neki dan kako se ono zovu ove papričice i nikako da mi dođe u glavu ovaj naziv:) Kada ono ti i poveruni. Probala sam ih i stvarno su ukusne i slatke, baš pravo slatke. znaš kako mi kažemo: i bolestan bi ih jeo!
OdgovoriIzbrišigenijalan je i ovaj tvoj način ostavljanja ih za kasnije! Ne znam koliko bi to kod mene ostalo jer su stvarno pravo dobre!
Iz naslova mi u opće nije bilo jasno što su to poveruni i nikad ne bih pomislila da je riječ o paprikama.
OdgovoriIzbrišiLijepo je sjetiti se uspomena iz djetinjstva, a miris i okus hrane ih ponekad tako dobro oživi.
Ovo mora biti prava poslastica! Odlično!
OdgovoriIzbrišiMnogo mi nedostaje bas taj miris i okus povrca iz baste...Ne treba mu nikakva komplikovana priprema i zacini da bi bilo ukusno; upravo kako i tvoj recept pokazuje!
OdgovoriIzbrišiOno sto kupujemo sve vise lici na plastiku, na zalost :-(
Baš me ugodno iznenadio ovaj post,zapravo nisam znala da su poveruni isto što i papričice koje mi je prijateljica poslala iz Španjolske,tj njihovo sjeme i koje sam prvi puta ove godine sama uzgojila,i prije neki dan prvi puta probala:)
OdgovoriIzbrišiOdlično izgleda.
OdgovoriIzbrišiNećeš vjerovati, u Stonu sam jela te male slatke papričice pečene na grillu, prelivene sa malo maslinjaka, kao prilog uz ribu. Pitala sam kakve su to papričice i rekoše mi: "Paaa, mi ih ovdje zovemo poveruni, a sad kako se zovu drugdje, ne znamo." Hehe... Ja sam si taj naziv brzo zapisala u mobitel da ne zaboravim i da pronađem nešto više o njima i eto tvog posta posvećenog ovim papričicama. :D
OdgovoriIzbrišikako su sipma ove papričice, mislim da ovakve nisam nikada probala. baš krasan recept!
OdgovoriIzbrišiSjajan post! Nista do domaceg povrca. Prekrasne slike.
OdgovoriIzbrišieee odlican prijedlog.. taman sam razmisljala sta cu s njima.. imamo ih mi brdo u bastici u kojoj radim.. i mislila sam ih i ja ispeci.. ali ovo sa teglicama je jos bolja ideja! =)
OdgovoriIzbrišiPrvo, baš mi je žao zbog tvoje alergije na češnjak, on mi je stvarno br. 1 u kuhinji, a da li imaš neku zamjenu, recimo medvjeđi luk koji ima sličan miris ili estragon?
OdgovoriIzbrišiPapričice u ulju su savršen dodatak, ja bi to stavila na brusketu i ponudila carevima i kraljvima, mislim da bi od užitka popadali sa stolaca. Ha, ha...
Gledam i čudim se - što su to poveruni a kad ono, ubrzo skužim da se radi o paprikama koje obožavam :) Baš mi je žao što ih polako više neće biti. Inače i mi radimo zimnicu od paprika, očistimo paprike, prerežemo na pola i onda ih dalje spremamo. Jako lijep članak :)
OdgovoriIzbrišiNisam ni znala da te paprikice koje obožavam! se zovu poveruni:):)
OdgovoriIzbrišiDivno izgledaju i baš žalim što ih nema i kod nas.
Blago prijateljici na baštini, jes da će da se naradi al nagrada i zadovoljstvo će da nadjačaju umor.
Hvala vam na lijepim komentarima i drago mi je da su vas poveruni zainteresirali. Istina je da je teško odmah znati da se iza naziva poveruni kriju ove male zelene papričice i drago mi je što sam vam ih kroz ovaj post približila. Drago mi je i da smo se ovdje našli i mi koji ih već naveliko jedemo i u njima ćemo uživati i dalje.
OdgovoriIzbrišiU skaljarima ih zovemo peveruni odlicni su
OdgovoriIzbriši